En Pahalı 5 Futbolcu

En Pahalı 5 Futbolcu listemize geçmeden önce konumuza ufak bir giriş yapalım. Futbol denilince tüm dünyada akan sular durur. Ülkelerin, şehirlerin, köylerin bile arasında ki en büyük rekabetlerden birisi futboldur. Özellikle milli maç izlereken bütün ülkenin tek yürek olması, bir bütün halinde hop oturup hop kalkması.. Bunlar futbolun günümüz dünyasında insanlar üzerinde ki etkilerinden sadece bazıları. Böylesine çok sevilen ve rekabet içeren sektörde futbolcular da astronomik ücretler karşılığında diğer takımlara transfer oluyorlar. Geçtiğimiz günlerde CIES‘in yaptığı bir araştırmaya göre 2019-2020 sezonunun en pahalı futbolcuları belirlendi. Araştırma oyuncunun yaşı, mevkisi, takımında ki performansı, takımın performansı vb.. değişkenler göz önünde bulundurularak yapıldı. Araştırmaya dahil olan ülkeler ise İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa. Bunun sonucunda ise ortaya hepimizin tahmininden çok daha farklı bir liste çıktı. Şimdi en pahalı 5 futbolcu listemize göz atalım.

1 – Neymar Jr. – PSG – 213 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - Neymar Jr.
Neymar Jr.

27 yaşında ki Brezilya‘lı futbolcu değerlendirmelerin sonucunda birinci sırada yerini aldı. Neymar zaten Barcelona‘dan PSG‘ye transfer olduğu 2017 yılında 222 milyon euro fesih bedeli ödenmişti.

2 – Messi – Barcelona – 202 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - Messi
Messi

32 yaşında ki başarılı futbolcu listede kendine ikinci sırada yer buldu. İlerleyen yaşına rağmen hala ilk günkü hızından ve çevikliğinden bir şey kaybetmeyen Messi, Barcelona‘nın efsaneleri arasında çoktan yerini aldı. Bundan bir kaç ay önce de Messi kendi gözünden en iyi 5 futbolcuyu listelemişti. Messi’ye göre en iyi 5 futbolcuyu okumak için tıklayınız.

3 – Harry KANE – Totenham – 194 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - Harry Kane
Harry Kane

Tottenham‘ın başarılı futbolcusu en pahalı 5 futbolcu listemizde üçüncü sırada yer alıyor. 26 yaşında ki Harry Kane en son Fenerbahçe‘nin de katıldığı AUDİ Cup‘ta 2 maçta 1 gol ve 1 asist yaparak takımına kupayı kazandırdı.

4 – Kylian Mbappe – PSG – 192 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - Mbappe
Mbappe

PSG‘de oynayan yıldız futbolcu bütün otoritelerin beğenisi kazanmış durumda. 20 yaşında olan Kylian Mbappe CIES değerlendirmesinde kendine dördüncü sırada yer buldu. Yaşının oldukça genç olduğunu göz önüne alırsak ilerleyen zamanlarda listenin birinci sırasında görmek şaşırtıcı olmayacak.

5 – Paulo DYBALA – Juventus – 174 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - Dybala
Dybala

Juventus‘un 25 yaşında ki yıldız forveti listeye beşinci sıradan giriş yaptı. En son Copa America‘da oynadığı 4 maçta 1 gol ve 1 asist yapan genç futbolcu geleceğin en iyi futbolcuları arasında. Paulo DYBALA ile beraber CIES‘in belirlediği en pahalı 5 futbolcu listemizin sonun geldik. Biliyoruz ki sizin listeniz daha farklı olabilir. Yorum yapmayı unutmayınız.

BONUS – C. RONALDO – Juventus – 80 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - C. Ronaldo
C. Ronaldo

CIES‘e göre C. RONALDO‘ nun değeri 80.4 milyon euro’ya düştü. Başarılı futbolcu her ne kadar gol ve asist konusunda oynadığı takımlara büyük katkı sağlasa da listede anck 49. sırada yer bulabildi.

BONUS – Cengiz ÜNDER – Roma – 74 Milyon Euro

En Pahalı 5 Futbolcu - Cengiz Ünder
Cengiz Ünder

Türkiye’nin Avrupa’da ki gururu olana Cengiz ÜNDER değerlendirme sonucu listeye 64. sıradan giriş yaptı. 100 kişilik listede tek türk futbolcu olarak bulunan ÜNDER ‘e biçilen değer ise 74 milyon euro. Gururumuz olan Cengiz‘e futbol hayatında başarılar diliyoruz. Tüm TÜRKİYE‘nin desteği seninle !

  • Leave a Comment