En İyi 5 Moba Tarzı Oyun

Son 10 yılda en çok oynanan oyunların başını Moba tarzı oyunlar çekiyor. En iyi 5 Moba Tarzı Oyun listemizde bu oyunlar hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Multiplayer Online Battle Arena‘nın baş harflerinden esinlenerek ortaya çıkan bu oyun tarzının temelleri 2003 yılında Blizzard yapımcılığında ki Warcraft oyuna bir harita ve oynanış eklentisi olarak geldi. Temelinde sınıflara ayrılmış olan (suikastçı, savaşçı, destek, taşıyıcı, büyücü vb.) kahramanlardan birini seçerek üç yollu haritadan istediğiniz yola gidiyorsunuz. Karşınızda sizin gibi bir kahraman seçmiş olan rakibiniz bulunuyor. Her yolda 3 adet kule mevcut ve bununla beraber iki taraf içinde belirli sayıda sizin ve rakibinizin yanında savaşmak için gelen creep veya minyon dediğimiz ufak yaratıklar geliyor. Burada amaç öncelikle bu ufak yaratıkları öldürerek altın ve seviye olarak rakibinizden önce gelişmek. Belirli seviyelere geldikten sonra da yeni eşyalar kuşanıp rakibinizi öldürmeniz gerekiyor. Öldükten sonra her kahraman belirli bir süre oyun dışı kalıyor ve tekrardan dirilip oyuna devam ediyor. Ana amaç ise rakibinize üstünlük kurup onun kulelerini yıkarak ana binasına ulaşmak. Oyun rakibin ana binası yıkıldığında sona eriyor. Moba oyunlar hakkında genel bir bilgi paylaştık ve artık en iyi 5 moba oyunu tanıtmaya geldi.

1 – DOTA 2 (Defence Of The Ancients 2)

En İyi 5 Moba Tarzı Oyun - Dota 2
Dota 2

Her kesimden oyuncunun kabul ettiği bir gerçektir ki MOBA denilince akıllara ilk gelen oyun DOTA 2 olur. 2013 yılında kavuştuğumuz bu güzel oyunu neden mi seviyoruz? Çok geniş kahraman havuzu, sonsuz taktik ve mekanikler, nefes kesici yetenek ve kahraman ve harita görüntüleri ile her zaman birinci sırada. Öyle çok tutulan bir oyun ki e-spor turnuvalarında ki ödül havuzu bile 40 milyon doların üzerinde. Bir oyunu sevmek için gereken bütün nedenleri barındıran bir oyun. Bu oyunun Twitch üzerinden oynanış ve taktik yayını yapan ve ciddi anlamda gelir elde eden sayısız yayıncı var. Ayrıca oyun içinde eşya, kahraman vb. öğelerin skinlerini oluşturabileceğiniz alım satım yapabileceğiniz bir workshop’ta mevcut.

2 – League Of Legends (LOL)

En İyi 5 Moba Tarzı Oyun - League Of Legends - LOL
League Of Legends – LOL

2009 yılında hayatımıza giriş yapan League Of Legends günümüzde en çok oynanan Moba oyun olabilir. 2003 yılında DOTA ( Defence Of The Ancients) ‘nın kurucularından birisi yolunu ayırarak kendi ekibi ile beraber yeni bir MOBA oyun yaptı. Bu oyunu çok iyi pazarlayarak en çok oynanan oyun haline getirdi. Tabi ki yıllar içerisinde LOL‘de oyuncularının isteklerine göre çok gelişti. Şuan oynanış mekanikleri, taktikler, kahraman ve yetenek görünüşleri açısından çok iyi durumda. Kahraman havuzu da oldukça geniş. Öyle ki bu oyunun oynanış yayınlarını Twitch üzerinden yayınlayıp çok yüksek meblağlarda gelir elde eden yayıncılar var. E-Spor turnuvalarında da DOTA 2’den sonra en büyük ödül havuzu League Of Legends‘in. Yaklaşık 30 milyon dolar ödül havuzuna sahip.

3 – Heroes Of The Storm (HOTS)

En İyi 5 Moba Tarzı Oyun - Heroes Of The Storm (HOTS)
Heroes Of The Storm aka HOTS

En iyi 5 MOBA tarzı oyun listemizin üçüncü sırasında Blizzard imzalı bir MOBA tarzı oyun var. Bu oyunun grafikleri de inanılmaz derecede güzel. Kahraman görüntüleri, yetenek setleri ve görüntüleri, binek sistemi ve çok daha fazlası. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran en büyük özelliklerin başında eşya alma sisteminin olmaması ve seviye atlama işlemi bütün takımın aynı anda gerçekleşmesi. Yani bu oyun rakibinize kafa göz dalark tamamen eğlenmek amacıyla yapılmış bir oyun. HOTS güzel zaman geçirmek ve eğlenmek için birebir.

4 – Smite

En İyi 5 Moba Tarzı Oyun - Smite
Smite

MOBA oyun tarzına farklı bir soluk ve bakış açısı getiren bu oyun hayatımıza 2014 yılında girdi. Oyun sanki Moba değil de FPS Action RPG oynuyormuşsunuz hissi veriyor. Gerçi oyun mantığı ve görüntüsü de FPS Moba tarzı. Oyun kazanma ve oynama mantığı aynı olsa da devasal haritalar içinde gezinip savaşmak insana gerçekten büyük heyecan ve zevk veriyor. Smite listemizde dördüncü sırada.

5 – Heroes Of Newerth

En İyi 5 Moba Tarzı Oyun - Heroes Of Newerth (HON)
Heroes Of Newerth aka HON

2010 yılından bu yana muhteşem şekilde gelişen bu oyun malesef Türkiye piyasasından 2014 yılında çekildi. Çekilmeden önce oldukça fazla oyuncusu olan bu oyun geniş şampiyon havuzuna ve farklı oyun modlarına sahipti. Ancak DOTA2 ve LOL gibi büyük oyunların yanında gelişim hızını arttıramayan oyun en sonunda Türkiye’den çekildi. Her ne kadar ülkemizde şuan bu oyun oynanmasa da bu kategoride ki en iyi oyunlardan birisi olduğu için en iyi 5 MOBA oyun listemizde Heroes Of Newerth (HON) yer verdik.

BONUS – DOTA (Defence Of The Ancients)

En İyi 5 Moba Tarzı Oyun - Dota 1
Dota 1 – En İyi 5 Moba Tarzı Oyun

MOBA adını ilk duyuran oyun olma özelliği ile hayatımıza 2003 yılında giren DOTA oyun severlere büyük bir iyilik yaptı. Klasik oyunlardan sıkılan ve rekabet ortamını her zaman seven oyun severler için DOTA adeta bir devrim niteliğindeydi. Her ne kadar görüntü kalitesi ve yetenek efektleri yeni oyunlar kadar iyi olmasa da geniş kahraman havuzu ve gençliğimizi hatırlatan yanı ile DOTA kalbimizde her zaman birinci sırada. En iyi 5 Moba oyun yazımızın sonuna geldik. Umarız eğlenerek okumuşsunuzdur. Diğer yazımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

  • Leave a Comment